Adil Kullanım Kotası Nedir? Adil Kullanım Kotası Sorgulama ve Adil Kullanım Kotası Kaldırma

Adil Kullanım Kotası Nedir? Adil Kullanım Kotası Sorgulama ve Adil Kullanım Kotası Kaldırma

Adil Kullanım Kotası veya AKK, internet hizmeti sunan firmaların (ISP) kullanıcılarına sunmuş olduğu bir limitlendirme uygulamasıdır. Türkiye’de kullandığımız internet firmalarının tümü kullanıcıların eşit seviyede internet kullanması sağlamak amacıyla AKK limitlendirmesinden faydalanmaktadır.

Her internet kullanıcısı hizmet sunucusunun izin verdiği kadar internet kullanımı yapma hakkına sahiptir. Örneğin Limitsiz bir internet paketinde Adil Kullanım Kotası 50 GB ile sınırlandırıldığında 50 GB’a kadar olan kullanımınız boyunca size yüksek hızda internet sunulur. 50 GB’lık Adil Kullanım Kotası’nı doldurduğunuz andaysa internet hızınız firmanın belirlemiş olduğu değere düşürülür.

AKK’nın kullanılmasının altında yatan temel fikir her kullanıcıya eşit yoğunlukta hizmet sunabilmektir. A kullanıcısı bir ay boyunca 350 GB internet bandını durmadan kullanırsa ve B kullanıcısı yalnızca 5 GB tüketim yaparsa, 350 GB kullanım yapan A kullanıcısı hem B kullanıcısından daha çok kaynak tüketmiş olacak hem de sürekli ağ bandını kullandığı için diğer kullanıcılara hizmetin aksayarak ulaşmasına neden olacaktır.

Elbette bu temel fikrin yanı sıra AKK’nin kullanılıyor olmasının altında yatan bir diğer temel neden de ticari çıkarlardır. Hizmet kullanıcıları tarafından daha az bant genişliğinin kullanılması demek enerji ve daha birçok masrafın da yarı yarıya düşmesi anlamına geliyor.

Adil Kullanım Kotası Sorgulama

Adil kullanım kotası sorgulamak için yalnızca internet aboneliğinize dair bazı bilgileri bilmeniz yeterlidir. Aşağıdaki hizmet sunucuları arasından kendi kullandığınız servis sağlayıcının linkini seçerek AKK sorgulama sayfasına ulaşabilirsiniz.

Adil Kullanım Kotası Kaldırma

Adil kullanım kotası firmaların kullanıcılara sistemsel olarak sunmuş olduğu bir limit olduğu için modem ayarlarıyla kısmi esnetmeler yapsanız dahi adil kullanım kotasını kaldıramazsınız. Ancak firmanın sunmuş olduğu AKK yenileme bedelini ödeyerek veya ekstra bir limit satın alarak internetin hızını tekrardan yükseltebilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*