Beyin Anevrizması

Beyin Anevrizması

 

Beyne giden ve beyni besleyen en büyük damar olarak bilinen şah damarların iki adet olduğu bilinmekte. Baş dönmesi, göz kararması gibi şikayetlerle kendisini belli eden şah damarı tıkanıklığı ciddi bir problem olarak karşımıza çıkmakta. Doppler ultrason ile teşhisi konulan problemde gerekmesi halinde anjiyografi istenebilir. Damarda oluşan daralma yüzeyi ve tedavi hakkında genel bir bilgi verir.

 

Tedavisi yapılmadığında ciddi problemlerle karşı karşıya bırakan ve felçe kadar ilerleyebilen rahatsızlık günümüz şartlarında rahatça tedavi edilebilmekte. Alanında başarılı ne yaptığını bilen bir uzman hekime görünmek rahatsızlığın ortadan kaldırılabilmesi adına büyük önem taşıyor. 

 

Kan damarlarının duvarlarında görülen daralma şeklinde ifade edilen beyin anevrizması vücudun her noktasında görülebilir. Vücudun belli bir noktasında bulunan damarlardan birinin duvarı zayıflamış, incelmiş ise damarın yırtılma riski bulunur ve müdahale gerektirir. Karın aortasında, aortanın kalpten çıkan bölgesinde ve göğüs içindeki aortada oluşabilir. Ortaya çıkmasındaki temel sebep damar sertliğidir. Sigara, şeker hastalığı, genetik yatkınlık, yüksek kolesterol, yüksek tansiyon, stres gibi faktörler hastalığın riskli faktörlerini barındırır.

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*