Disk Temizliği Nedir? Disk Temizliği Yapma ve Disk Temizliği Programı

Disk Temizliği Nedir? Disk Temizliği Yapma ve Disk Temizliği Programı

Disk Temizliği, bilgisayarınızın üzerinde yer alan kullanmadığınız verilerin veya program artıklarının temizlenerek bilgisayarınızın sabit diski içerisinde daha fazla alan oluşturmanızdır. Özellikle SSD gibi bir sabit disk kullanıyorsanız bilgisayarınız içerisinde fazladan 1 GB’lık alan bile zamanı geldiğinde arar hale gelebiliyorsunuz. İşte böyle durumlarda disk temizliği yaparak hem bilgisayarınızın içerisindeki fazlalıkları kaldırarak sabit diskinizdeki boş alanı arttırabilir hem de bilgisayarınızın hızlanmasına yardımcı olabilirsiniz.

Disk Temizliği Yapma

Disk temizliği yapmak için ekstradan bazı programlar kullanabileceğiniz gibi manuel şekilde de temizleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Aşağıdaki adımları takip ederek bilgisayarınızın disk temizliği işlemini harici bir yazılım yüklemenize gerek kalmadan gerçekleştirebilirsiniz;

Disk Temizleyicisini Kullanarak Disk Temizliği Yapın

Microsoft Windows işletim sistemi içerisinde sizi fazlalık dosyalardan kurtarmak için geliştirilmiş daima bir disk temizleyicisi yazılım vardır. Bu yazılımı kullanarak diskinizi kolayca temizleyebilir ve fazlalık dosyalarınızı bilgisayarınızdan arındırabilirsiniz. Disk temizleyicisini açmak için Başlat menüsüne giriş yaptıktan sonra arama butonu yardımıyla Çalıştır’a ulaşıp açın. Cleanmgr yazdıktan sonra Enter tuşuna bastığınızda disk temizleyicisi karşınıza gelecektir. Disk temizleyicisi içerisinden hangi diski temizlemek istiyorsanız seçin ve daha sonra size sunulan seçenekleri işaretleyerek temizleme işlemi gerçekleştirin.

Kullamadığınız Yazılım ve Dosyaları Silin

Bilgisayarınızda kullanmadığınız her türlü dosya ve yazılım hem bilgisayarınızdan kaynak tüketimine hem de alan tüketimine neden olabilir. Bu nedenle bilgisayarınızda gereksiz olarak depoladığınız tüm gereksiz dosyaları silin. Kullanmadığınız yazılımlarıysa Program Ekle/Kaldır yardımıyla bilgisayarınızdan kaldırın.

Disk Temizliği Programı

Bu yukarıdaki yöntemlerin yanı sıra dilerseniz ayrıca bilgisayarınıza ekstradan disk temizleme yazılımları kurabilir ve temizleme işlemlerini daha otomatik hale getirebilirsiniz. Çoğu disk temizleme aracı bizlerin manuel olarak yaptığı temizleme işlemlerini çok daha kısa süre içerisinde ve uğraşsız şekilde yapar. Disk temizliği programları kullanmanın kullanıcıya sunabileceği avantajlar yalnızca bunlardır. Disk temizliği programı olarak en çok kullanılan alternatif olan Ccleaner’ı tercih edebilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*