En İyi Ücretsiz Forum Scripti Hangisidir?

En İyi Ücretsiz Forum Scripti Hangisidir?

Merhaba değerli arkadaşlar,

Bugün forum scriptleri konusunda tecrübelerimi ve fikirlerimi paylaşacağım. Çünkü forum sitesi kurmak isteyen bir webmaster ilk soracağı soru da budur. Tamam forum sitesi kuracağım ama Smf mi kurmalıyım, Mybb mi kurmalıyım, Phpbb mi kurmalıyım, Phpkf mi kurmalıyım? Bir türlü karar veremezsiniz.

 

Google’da bu konu hakkında araştırma yapınca da webmaster forum siteleri karşınıza çıkar. Bilgi alayım derken iyice kafanız karışır. Bir yorumda mybb derler diğer yorumda frover smf derler bu böyle gider. :)

 

Şimdi sizlere ücretsiz forumlar arasında hangisi daha iyi onu yazmaya çalışacağım. Yalnız bu yazdıklarım son 5 yılın tecrübesidir.

 

PHPBB

Phpbb hayatımda gördüğüm en dandik forum sistemidir. İlk forum sitesi kurduğum forum sistemidir. Görünümü hiç güzel değildir. Temaları sınırlı sayıdadır. Zaten tüm temaları birbirine benzer sadece renkleri farklıdır. Google bu sistemi sevmez seo bakımından yetersizdir. Kurduğum forumda google’a 2 ayda çıkmıştım. Eklentileri fazla değildir. Bu forumu kuran boşa kürek sallar.

 

PHPKF

Bu forum sistemi tamamen Türk yapımıdır. Bu en artı yönüdür. URL yapısı google tarafından sevilir. Google indexlemesinde sıkıntı yaşamazsınız. Tema ve eklenti konusunda yetersizdir. Forum Sistemi üç beş kişinin desteğiyle geliştirilir.

 

SMF

Diğer iki forum sistemine göre çok çok üstündür. Ülkemizde ve dünyada birçok kişi tarafından tercih edilir. Eklenti ve temaları boldur. Görünüm olarak kötüdür. Smf kullandığım sıralar siteyi kurdunuz sonra başka bir kişiye adminlik veriyorsunuz. Adminlik verdiğiniz kişi sizi silebiliyor. Bu durumu bir eklenti kurarak engelleyebiliyordunuz. Şu an öyle mi düzeltiler mi bilmiyorum.

 

MYBB

Mybb ücretsiz forum sistemlerinin kralıdır. Google tarafından çok sevilir. Yönetim Paneli çok kolaydır. Tema desteği ve görünümü harikadır. Her türlü temayı bulabilirsiniz. Eklenti bakımından harikadır. VBulletin’in ücretsiz versiyonu desem abartmış olmam. Tek kusuru vardır veritabanı hemen şişiyor. Tabiki bir sorunu da mybb destek sitelerinde ergenler cirit atar fazla muhattap olmayın sizi hayattan soğuturlar. Destek sitelerinde iki güne bir coluk çocuk kavgası çıkar. :)

 

Yukarıda yazdığım ücretsiz forum siteleri birebir kullandığım sistemlerdir. Tecrübelerime dayanarak yazdım. Yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim arkadaşlar. Bir dahaki yazımda görüşmek üzere. Bu konuyu yukarıdan beğenip yorum atarsanız sevinirim.

Etiketler:, , ,

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*