Endüstriyel İnternet” inovasyonu nasıl etkileyecek?

Endüstriyel İnternet” inovasyonu nasıl etkileyecek?

Internetin ve teknolojinin gelişimi ile birlikte hayatımıza giren big data (büyük veri) kavramının gündelik hayatımıza etkileri yavaş yavaş ortaya çıkmaya başladı. Büyük verinin endüstiriye entegrasyonunu tanımlayan “Endüstriyel İnternet” kavramı da çok yakında en fazla konuştuğumuz konulardan biri olacak.

Teknolojik cihazlarda yer alacak sensörler sayesinde görme, duyma ve hissetme yeteneğine sahip makinelerden elde edilen verilerin analizi başta üretim sanayi olmak üzere taşımacılı, havacılık, sağlık, inşaat gibi bir çok sektör için önemli fırsatlar oluşturacak.

Günümüzde demiryolu taşımacılığı ve havacılık sektörleri tarafından kullanılan bu teknoloji, yakın zamanda güç santralleri ve hastanelerin de iş yapış biçimini büyük ölçüde değiştirmesi öngörülmekte.

Verileri kullanabilen makinelerin akıllı hale gelmesi, kusursuzlaşmalarına olanak sağlayacak. Aslında uzun zamandır var olan elektronik sensör teknolojisi, maliyetlerin yüksek olması sebebiyle sınırlı bir kullanıma sahipti. Maliyetlerin düşmesi, elektronik sensörlerin daha fazla kullanılmasına olanak vermeye başladı. Diğer yandan bulut bilişimin sağladığı verinin saklanma ve işlenme maliyetlerindeki düşüş “Endüstriyel İnternet” adını verdiğimiz yeni konseptin yaygınlaşmasında önemli rol oynamakta.

Endüstriyel İnternet” kavramının üretim dünyasına etkisinin nasıl ve ne sürede olacağı konusunda farklı görüşler bulunuyor. Bu gelişimi zaman gösterecek.  Ancak hem fikir oluna şu ki; makinelerin çok daha “öngörülü”, “tepkisel” ve “sosyal” olacakç. Başta uçak motoru sanayisi olmak üzere, lokomotif sanayii, gaz tribünleri ve medikal cihazlar bu dönüşümden öncelikli olarak etkilenecek. Cihazların birbiriyle ve kullanıcılarla konuştuğu bu yeni dünyada bilgiyer erişim çok daha kolaylaşacak.

“Endüstriyel internet” kavramına ve hayatımıza getireceği değişikliklere ilgi duyuyorsanız bu konu ve inovasyon hakkında makale, yazı ve haberlere GE’nin kurumsal blogugeturkiyeblog.com adresinden ulaşabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*