Fotoğraf Nedir? Fotoğraf Albümü ve Fotoğraf Düzenleme

Fotoğraf Nedir? Fotoğraf Albümü ve Fotoğraf Düzenleme

Fotoğraf, kamera veya dijital kameralar kullanılarak çekilen resimlerdir. Bir resimden farklı olarak fotoğraf makineler yardımıyla çekilir ve objektif yardımıyla görüntü bire bire yakın aktarılabilir. Fotoğrafçılık birçok kişinin profesyonel manada icra ettiği bir meslek ve dünya çapında en yaygın hobilerden biridir.

Fotoğraf Albümü

Fotoğraf albümü içerisinde yalnızca fotoğrafların yer aldığı ve kolayca düzenlenebilen albümlerdir. Fotoğraf albümlerine ihtiyaç duyulmasının temel nedeni kullanıcıların istediği tarzdaki fotoğrafları tek bir ana dosya altında toplayarak bu fotoğraflara hızla ulaşmasıdır. Örneğin bir bilgisayar kullanıcısı çektiği manzara fotoğraflarının tamamını bir fotoğraf albümü altında toplayarak hem bir kompozisyon ortaya çıkarabilir hem de fotoğraflarının bütünlüğünü sağlayabilir. Dijital olarak fotoğraf albümleri oluşturma için Google’ın sunmuş olduğu Picasa gibi yazılımları deneyebilirsiniz.

Fotoğraf Düzenleme

Çekilen fotoğrafların üzerindeki kusurları giderme yada fotoğrafları maniple etme amacıyla gerçekleştirilen düzenlemelere fotoğraf düzenleme denir. Yaygın şekilde günümüzde fotoğraf düzenleme işlerinde en çok kullanılan yazılım Adobe’un sunmuş olduğu Photoshop yazılımıdır. Bunun haricinde Google Picasa ve daha birçok ücretsiz yazılımı da kullanarak fotoğraflarınızdaki kusurları giderebilir, fotoğraflarınıza efektler verip filtreler uygulayabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*