GÜZEL YEMEK TARİFLERİ-FASULYE DİBLEMESİ

GÜZEL YEMEK TARİFLERİ-FASULYE DİBLEMESİ

Karadeniz mutfağının lezzet bakımından oldukça zengin olduğunu ve birçok güzel yemek tarifleri sahibi olduğu bilinmektedir. Karadeniz bölgesinin kadınları yemek konusunda oldukça maharetlidir. Buda kaçınılmaz bir gerçektir. Dolayısıyla da tahmin edildiğinden çok yemek tarifi mevcuttur. Karadeniz’in güzide şehirlerinden biri olan Giresun’un lezzetlerine göz atalım.

    Giresun’un sahip olduğu değerlerden biri ve en önemli olanı sağlıklı ve kendine has yemekleridir. Giresunlu hanımların bahçelerinde yetiştirip sofralara getirdikleri fasulye diblesini anlatalım. Fasulye diblesi çok lezzetli bir yemek çeşididir. Yemek tarifimizi sizlerle de paylaşalım. Fasulye diblesi için gerekli malzemeler: Bir kg fasulye, iki soğan, bir tane domates, elli gr pirinç, bir s bardağı su, yağ ve tuz. Hazırlanışı: Fasulyeler güzelce ayıklanıp yıkanır. Ardından boyuna bir şekilde doğranır ve tencerenin dibine istiflenir. Daha sonra soğanları ince ince doğrayıp üzerine serperken diğer yandan da domatesi küp küp doğrayıp onları da soğanların üzerine doğru güzelce istif edin. Ardından ise yıkanmış pirinci, su ve tuzu ekleyip, ocağın altını kısık bir şekilde yemeği pişmeye bırakın.

    Yemek piştikten sonra yağını yakıp üzerine güzelce serpin. Deneyenler çok lezzetli bir yemek olduğunu bililer. Birçok yemek tarifi çeşidini buradan temin edebilirsiniz. Giresun ve birçok şehre ait lezzetli yemeklerin tariflerini buralardan bulmak mümkündür. Farklı lezzetleri tatmayı hepimizin ihtiyacı vardır. Artık her şey daha kolay. Dene, tat ve gör.

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*