Hafıza Kartı Nedir? Hafıza Kartı Çeşitleri ve Hafıza Kartı Kurtarma

Hafıza Kartı Nedir? Hafıza Kartı Çeşitleri ve Hafıza Kartı Kurtarma

Hafıza Kartı, Memory Card veya Flash Memory Card, içerisine çeşitli medya dosyalarının depolandığı bellek biçimidir. Hafıza kartları genellikle içerisine fotoğraf, video, müzik ve diğer data türleri aktarılması için elektronik aygıtlar tarafından kullanılmaktadır. Cihazların kendi kapasitelerinin yetersiz kaldığı yerlerde depolama alanını arttırabilmenin en kestirme yolu olan bu ürünleri çoğunlukla kullandığımız cihazlar şunlardır;

 • Akıllı Cihazlar
 • Tablet Bilgisayarlar
 • Dijital Kameralar
 • MP3 Playerlar
 • PDA’lar
 • Oyun Konsolları
 • Yazıcılar vb.

Hafıza Kartı Çeşitleri

CompactFlash (CF)

CF, 50-pin bağlantılı bir depolama cihazıdır. Çoğunlukla PDA cihazlarının, dijital kameraların ve diğer taşınabilir aygıtların içerisinde kullanılmaktadır. Kullanıcılara boyut konusunda muhteşem geniş bir seçenek yelpazesi sunan CF’nin piyasa üzerinde 2 MB’dan 128 GB’a kadar farklı modelleri bulunmaktadır.

MicroSD

MicroSD veya diğer adıyla TransFlash, SanDisk firması tarafından 2005 yılında geliştirilmiştir. Boyutu itibariyle diğer birçok hafıza kartına oranla daha küçük yapıya sahip olan MicroSD’ler 128 MB ile 200 GB aralığında piyasada bulunabiliyor. Bu tip hafıza kartları çoğunlukla akıllı cihazların içerisinde kullanılıyor.

MMC

MultiMediaCard veya kısa haliyle MMC, cep telefonlarından taşınabilir müzik çalarlara kadar birçok cihazın içerisinde kullanılabilen farklı bir hafıza kartı türüdür. Piyasada birçok farklı üreticinin geliştirmiş olduğunu MMC’ler farklı depolama aralıklarına sahip olarak satılabiliyor.

SD Kart

SD Card (Secure Digital Card) en yaygın kullanılan hafıza kartı şekillerinden biridir.  SD kart teknolojisini kullanan şuana kadar 400’ün üzerinde marka bulunuyor ve 8000 farklı SD kart modeli bulunuyor. En yaygın olarak kullanılan SD Kart modeliyse 2 GB’lık modellerdir.

SDHC Card

SDHC Card (Secure Digital High Capacity Card), SD kartların geliştirilmiş bir üst sürümüdür. SDHC’ler ile birlikte en fazla 2 ve 4 GB’a kadar kullanılan SD kartların kapasitesi 32 GB’a yükseltilmiştir. Buna rağmen SDHC’ler SD Kartlarla aynı işleyişe sahip değildir ve tüm cihazlar SDHC kartları desteklememektedir.

SmartMedia Card

SmartMedia Card özellikle dijital kameralar için üretilmiş olan en eski hafıza kartı türlerinden biridir. İlk üretilen kartlar olması nedeniyle hafıza kapasiteleri de son derece düşüktür. SmartMedia Card’lar ortalama olarak 2 MB ile 128 MB arasında depolama kapasitesine sahiptir.

Hafıza Kartı Kurtarma

Hafıza kartınızın içerisindeki verileri sildiğinizde veya hafıza kartınız bozulduğunda içerisindeki verileri kurtarabilmeniz için hala bir şansınız var demektir. Hafıza karınızın içerisinde yer alan verileri kurtarmak için deneyebileceğiniz iki farklı seçenek var. Bunlardan ilki hafıza kartı içerisindeki verileri kurtarmaya yardımcı olan yazılımlardır. Bu yazılımların yardımıyla bir hafıza kartı içerisindeki kaybolan veya hasar gören verileri kurtarabilirsiniz ancak bu yazılımların kalitelileri ve iş görenlerinin tamamı ücretlidir. Diğer bir seçenek ise hafıza kartınızı yakınlarınızdaki güvenilir bir veri kurtarma merkezine ulaştırmaktan geçiyor. Veri kurtarma merkezinde profesyonel cihazlar ve yazılımlar kullanılıyor, böylece verilerinizi kurtarma şansınız bir tık daha artıyor. Hafıza kartı kurtarma için kullanabileceğiniz en popüler yazılımlar ise şunlardır;

 • CardRecovery
 • PhotoRec
 • Recover My Files
 • Recuva
 • Remo Recover
 • Undelete 360.

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*