Hotlink Nedir? Hotlink Koruması ve Hotlink Aktifleştirme

Hotlink Nedir? Hotlink Koruması ve Hotlink Aktifleştirme

Hotlink, siteniz üzerinde yer alan müziklerin, görsel dosyaların ve video dosyalarının farklı web siteleri üzerinde kullanılmasını engellemeye yardımcı olan bir nevi koruma sistemidir. Hotlink koruması sayesinde tüm materyallerinizi yalnızca kendi web sunucunuz üzerinden paylaşabilir ve telif hakkı korunan içeriklerinizi başka kullanıcıların izinsiz paylaşmasının önüne geçebilirsiniz.

Hotlink Koruması

Hotlink korumasını siteniz üzerine kurduktan sonra sizin web sayfanız içerisinde yer alan ve sizin web sunucunuz üzerinde barınan dosyaların farklı sitelerde paylaşılmasının önüne geçebilirsiniz. Peki, Neden hotlink koruması ve biz webmasterlar neden hotlink korumasına ihtiyaç duyarız? Hotlink yardımıyla birçok web sitesi ve blog için en önemli ögelerden biri olan bandwidth yani trafik alanından tasarruf sağlayabiliriz.

Örneğin biz bir içerik oluşturduk ve bu içeriği tamamen orijinal yüksek kalitede ve boyutta görsellerle birlikte yayınladık. Farklı bir kullanıcı geldi ve bu içeriğe ait görselleri beğendi. Doğrudan sizin görsel dosyalarınızın URL adreslerini kopyaladı ve kendi sitesinde benzer bir yazı yazarak sizin görsellerinizi kullanmaya başladı. Şimdi, sizin görsellerinizin linklerinin paylaşıldığı bu sayfaya her bir kullanıcı giriş yaptığında görsel dosyalar sizin sunucunuz üzerinden çekilip kullanıcıya aktarılacak. Bu da dolayısıyla sizin fazladan trafik harcamanıza neden olacak.

Hotlink koruması ayrıca telif hakkıyla korunan içerik materyallerinizin otomatik olarak sitenizden kopyalanması veya botlar yardımıyla uğraşsız çekilmesinin önüne geçebilir. Bu da size daha özgün ve kopyalanmamış materyallerin olduğu bir siteye sahip olma avantajı sunabilir.

Hotlink Aktifleştirme

Hotlink sistemini aktifleştirmenin birden çok yolu vardır. Linux Cpanel veya Windows Plesk kullanan web hostinglerde panel yardımıyla kolayca kodlarla uğraşmadan basit ve görsel olarak hotlink’i aktifleştirip, ayarlarını kendinize göre yapabilirsiniz. Bunun harici Web hosting servislerindeyse .htcaccess dosyasını kullanarak hotlink korumasını etkinleştirebilir ve ayarlarını yapabilirsiniz.

Cpanel ve Plesk Panel Hotlink Aktifleştirme

Cpanel veya Plesk Panel’e giriş yaptıktan sonra ana menü üzerinden Hotlink Koruması (Hotlink Protection) menüsüne giriş yapın. Ardından burada yer alan Enable/Aktif tuşuna basın. Hotlink korumanız aktif edilmiştir. Şimdi de biz Hotlink için ayarları yapalım;

Hotlink menüsünde görmüş olduğunuz URLs to allow Access/İzin verilen URL’ler kısmına içeriklerinizi hangi web sitelerinin kullanabileceğini yazabilirsiniz. Örneğin Google’a içeriklerinizi kullanması konusunda dilerseniz imtiyaz tanıyabilirsiniz, yada bu farklı bir web siteniz de olabilir. Bu kısımda kendi web sitenizin adresi de yer alacaktır. Bu adresi kaldırmayın, kaldırmanız halinde hotlink koruması aktif olduğu sürece içerikler sizin sayfalarınızda da görüntülenmeyecektir.

Block direct Access for these extensions menüsü altından Hotlink korumasına hangi dosya türlerini dahil etmek istediğinizi aralarına virgül koyarak yazabilirsiniz. Böylece eğer yalnızca görsel uzantılar değil örneğin MP3 uzantısı için de hotlink korumasını aktif edebilirsiniz.

Bu kısmın altında yer alan tik işaretine tıklarsanız bir alt boşlukta vereceğiniz URL yardımıyla bu ögelere ulaşmak isteyen kullanıcıları otomatik şekilde istediğiniz spesifik bir sayfaya gönderebilirsiniz. Örneğin, doğrudan materyallerinize başka sayfalardan ulaşılmak istendiğinde ana sayfaya yönlendirilmesi gibi.

.Htaccess ile Hotlink Aktifleştirme

Htcaccess ile hotlink’i aktifleştirmek bir diğer alternatif yöntemdir ve kodlar yardımıyla gerçekleştirilir. FTP yardımıyla web sitenizin dosyalarının bulunduğu bölüme girdikten sonra .Htaccess dosyasını açıp, aşağıdaki kodu ekleyerek hotlink’i aktif edebilirsiniz.

[html] RewriteEngine on

RewriteCond %{HTTP_REFERER} !^$

RewriteCond %{HTTP_REFERER} !^http(s)?://(www.)?siteadi.com [NC]</span>

RewriteRule .(gif|jpg)$ – [F] [/html]

Yukarıdaki kodda siteadı kısmını düzenledikten sonra ”gif | jpg” dosyalarının kullanılmasına izin vermedik bu kodu genişleterek daha da çok kullanabilmek veya internetteki hazır kod üreticiler yardımıyla istediğiniz farklı detay kriterlerini uygulamak mümkündür.

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*