İnternet Korsanı Nedir?

İnternet Korsanı Nedir?

İnternet korsanı veya global adıyla Hacker programların kodlarına ulaşarak kıran veya kişilerin verilerine izinsiz ulaşan kişilerdir. Hacker kavramının geçmişi neredeyse bilgisayarlar kadar eskidir. İlk defa 1960’ların sonunda kullanılmaya başlanan terim günümüze kadar erişmiş ve ilerleyen jenerasyonlar boyunca da muhtemelen varlığını korumaya devam edecek bir kavramdır.

İnternet korsanlığı son derece geniş bir kavramdır ve tıpkı bilgisayar kullanıcılarında olduğu gibi internet korsanları arasında da tür farkı vardır. Bir felsefe olarak bazı internet korsanları tamamen zararsız olmayı amaçladığı gibi bazı internet korsanları da ele geçirdiği her fırsatı kendi maddi çıkarları için kullanabilir.

İnternet Korsan Türleri Nelerdir?

Blackhat (Siyah Şapkalı): Günümüz dünyasındaysa en çok gördüğümüz internet korsanı tipi blackhat yani siyah şapkalı dediğimiz kötü niyetli internet korsanlarından oluşuyor. Bu korsanlar insanların kişisel bilgilerini ve hesaplarını ele geçirmekten, yasalarla korunan materyalleri internet üzerinde dağıtmaya kadar farklı korsanlık faaliyetlerinde bulunabiliyorlar. Bilinen en tehlikeli ve sistem üzerinde en çok yıkım yaratan Hacker türü olan blackhat hackerlar çoğu zaman sisteme hasar veriyor ve sistemden kendi menfaatleri doğrultusunda faydalanmayı amaç ediniyor.

Whitehat (Beyaz Şapkalı): Bir sistem veya yazılım üzerindeki güvenlik zafiyetlerini bularak, bu açıkları sistem yöneticilerine raporlayan ve açığın nasıl kapatılabileceği konusunda yardımcı olan internet korsanlarıdır. Whitehat internet korsanları genellikle yasa dışı hareket etmezler ve iş stratejisi olarak güvenlik firmalarını tarafından tutulabilir veya çalıştırılabilirler. Beyaz şapkalı internet korsanları tamamen zararsızdır ve yalnızca daha iyi bir internet deneyimi için savaş verirler.

Hacktivist: Kendilerince yanlış olduğunu düşündükleri toplumsal yada politik olayları protesto etmek ve tepki göstermek amacıyla çeşitli saldırılar gerçekleştiren ve saldırılarına mutlaka ekledikleri notlar ile tanınan internet korsanı grubudur. Dünyaca ünlü internet korsanlarından oluşan Anonymous bu gruba dahil edebileceğimiz bilinen en iyi örnektir.

Bunlar internet korsanlığıyla ilgili olarak en çok kullanılan türler veya düşünce gruplarıdır. Bunların dışında da elbette farklı internet korsanı türleri vardır. Lakin internet korsanlığının resmi grupları olmadığı için keskin sınırlarla grupları belirlemekte doğru bir hareket olmayacaktır.

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*