Less CSS Nedir? Less CSS Dersleri ve Less CSS Örnekleri

Less CSS Nedir? Less CSS Dersleri ve Less CSS Örnekleri

Less CSS, bir CSS şablonu oluştururken daha az girdi kullanarak CSS dosyasını meydana getirmemize yardımcı olan ve değişkenler yada operatörler kullanarak CSS şablonumuzu oluşturmamıza yardımcı olan bir CSS türüdür.

Less CSS Dersleri

Less CSS her ne kadar normal CSS’den daha farklı bir yapıya sahip olsa da bu CSS türünü kullanabilmeniz için öncelikle temel CSS bilgisine sahip olmanız gerekiyor. Şayet daha önceden PHP veya ASP gibi bir web programlama dili biliyorsanız, CSS’in değişken ve fonksiyonel yapısını da daha kolay anlayabilirsiniz.

Less CSS Dersleri ve aklınız takılan konularda üyelerimizin yaptığı paylaşımları görmek, Less CSS paylaşımları gerçekleştirmek veya derslere giriş yapmak için forumumuzun CSS kategorisini ziyaret edebilirsiniz.

Less CSS Örnekleri

Less CSS’i kavramanız için temel CSS bilginizin olması gerektiğine zaten bir üst başlıkta değinmiştik. O nedenle bu kısımda daha teknik olarak örneklere yer vereceğiz. Less CSS’in standart CSS’ten en büyük farklarından biri de değişkenlerdir. Değişkenler sayesinde daha sonradan kullanacağınız kodları tekrar tekrar CSS içerisinde kullanmak yerine bir değişkene atayıp, istediğiniz yerde bu değişkeni çağırabilirsiniz.

Örneğin bir @mavi değişkeni atayıp, bu değişkene vereceğiniz mavi koduyla değişkeni yapılandırabilir ve daha sonradan mavi kullanmak istediğiniz tüm satırlarda @mavi değişkenini kullanabilirsiniz. Bunun yanı sıra Less CSS’de bir katmanı farklı bir katman içerisinde oluşturabilir, iç içe kurallar belirleyebilir yada operatörler oluşturarak daha pratik şekilde CSS şablonlarınızı oluşturabilirsiniz

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*