MakuluLinux Nedir? MakuluLinux Kurulumu ve MakuluLinux İndir

MakuluLinux Nedir? MakuluLinux Kurulumu ve MakuluLinux İndir

MakuluLinux, Güney Afrika varyantlı MATE masaüstü ortamını kullanan Linux tabanlı bir işletim sistemidir. MakuluLinux’un temel felsefesi bilgisayar kullanıcılarına paketten çıktığı gibi kurulup, kullanılmaya hazır olacak bir işletim sistemi sunmaktır. Bu nedenden dolayı olsa ki MakuluLinux işletim sistemi normal bir bilgisayar kullanıcısının ihtiyaç duyabileceği hemen her şeye sahip bir işletim sistemi olarak geliyor.

Farklı yazılım paketlerini içerisinde barındıran işletim sistemi, filmler ve birçok medya dosyası için gerekli codec dosyalarını, Steam’i ve Wine’ı (Windows yazılımlarını Linux ortamında çalıştırmak için kullanılan bir yazılım) ve daha nice popüler yazılımı hazır olarak sunuyor.

İlk çıkış sürümü olarak MATE masaüstü ortamını kullanan işletim sistemi ilerleyen yıllarda geliştiricilerinin de çoğalmasıyla birlikte Unity ve XFCE gibi arayüzlerini de kullanmaya başlamıştır.

MakuluLinux Kurulumu

MakuluLinux’un öncelikle istediğiniz masaüstü ortamı kullanan işletim sistemi sürümünü buraya tıklayarak indirin. İndirdiğiniz ISO kalıp dosyasını Rufus yardımıyla bir USB’ye yada farklı bir program aracılığıyla CD/DVD’ye yazdırın.  Bilgisayarınızı yeniden başlatarak Boot menüsünden veya BIOS içerisindeki Boot menüsünden kullanacağınız kurulum medyasını birincil olarak ayarlayıp kaydedin, bilgisayarınızı yeniden başlattığınızda kurulum medyası aracılığıyla MakuluLinux’un Live sürümü çalışacaktır.

Live sürüm, MakuluLinux’u kurmadan önce işletim sistemini denemenize yarayan bir ön yüklenme sürümüdür. Buradan Install MakuluLinux simgesine çift tıklayarak kurulumu başlatabilirsiniz. Kurulumun ilk adımında dil seçeneğini seçmenizi isteyecektir. Daha sonra ise adım adım bölge bilgisi, klavye bilgisi ve kuruluma dair kişisel bilgileriniz talep edilecektir. Tüm bunları tamamladıktan sonra bilgisayar işletim sisteminizi kuracaktır. İşletim sisteminiz kurulduktan sonra kurulum medyasını çıkartıp, bilgisayarınızı yeniden başlatmanız yeterlidir.

MakuluLinux İndir

MakuluLinux’un istediğiniz masaüstü ortamını kullanan işletim sistemini bilgisayarınıza uygun bit oranı ile işletim sisteminin kendi web sitesi üzerinden indirebilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*