MERİNOS HALI SEÇİMLERİ

MERİNOS HALI SEÇİMLERİ

Halılar tabiri caizse çok eskiden günümüze kadar gelen derin kas çizgileri olan kazanılan en büyük dokuma sanatında modern yapıyı canlı tutan renkleri kendi bünyesinde barındıran modelleridir. Eski zamanlarda ev hanımları saatlerini vererek kasnak şeklinde olan ağaç tahta oymalarla derin süslemeleri yapmaktaydı. Çeyizi olan ev kızlarında modern halı süslemeleri ayrıca perde ya da fon detayları değişen yörelerden en modern mimariyi yansıtan bu modelleri dikkat çekmektedir. Baklava desenli motifler son zamanlarda oldukça rövanşta olan seçimleri gösterir. Simetrik çizimleri dengeli olan renk çizimleri birbirleriyle olan dörtkenarda yapılan yaldız içerikli modelleri dikkat çeker.

Dolgu modern modelleri kadınların eşleriyle olan sevgisini yansıtmak adına oldukça güzel durur. İnsanın rızkını gösteren bol renkleri şans içerik olan halılarda değişkin tarz olmaktadır. Tabiat içerikli insanların zevkini yansıtan insanı canlı tutan evde ferahlık katarak renk veren daima çiçek desenli modelleri son zamanlarda yerini alan düz çizgiler almaktadır. Renk ve tüm güzelliği yansıtmak adına son derece gelişen merinos halı bereket ve çiçekleri ve deri kaplama içerikli desenler kullanılmaktadır. Merinos markalı olan halılarda rozet şeklinde eşkenar modelleri olan ticari unsuru yansıtman maddi kazanç sağlayan dokuma eşkıya veya kalpler üzerinde adeta kompozisyon oluşturan modelleri olmaktadır. İslami açıdan olan halılarda mahalli desenleri gösterecek olan motifler dikkat çekmektedir.

Hasır halılarda milli kültür Türk gelenek görenek mitoloji desenler ince zevki yansıtan zarafet tarik kokan değerli olan dokuma türünde oldukça başarılı unsuru göstererek olan insanların ince zevkini yansıtan tanımsız desenleri dikkat çekmektedir. Web uygulamalı olan tasarım programlarında kimyasal içeriği olmayacak olan son zamanlarda in organik malzeme kullanılarak uygulamalar yapıldı. İnsanı mutlu eden kaymaz halı aslında Anadolu kültüründen beri gelen manevi değeri az olan fakat oldukça kullanışlı olan halılardır. Düz renk ve dokuma deseni az olan kaymaz yolluk herhangi kimya içeriği olmadan silinebilir özelliği olmaktadır. İnsanların kendi sembollerini yansıtan kendini yansıtan zengin içerikli modern yapıda ürünlerdir. Yüzyıllardır dokuma sektöründe kesme yolluk inşa edilen herkesin gözlerine hoş gelen bu modeller oldukça dikkat çekicidir.

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*