Mesleki Yeterlilik Belgesi Önemi

Mesleki Yeterlilik Belgesi Önemi

 

İş kazalarının tüm dünya genelinde olduğu gibi ülkemizde de ciddi oranlara ulaştığı ve bu kazaların büyük bir bölümünün kişilerin bilgi ve bilinç eksikliğinden kaynaklandığını söylemek mümkün. Endüstri sektöründe ağırlıkta olmak üzere ciddi kazaların yaşandığı ve bu sektörde hizmet veren kişilerin eğitimden ziyade işin fırınından yetişme kişiler olduğu dolayısıyla mesleki anlamda işlere hakim olsalarda iş güvenliği konusunda pek bilgi sahibi olmadıkları görülmekte.

 

Mesleki yeterlilik belgesi mesleki anlamda olduğu kadar iş güvenliğine de katkıda bulunabilecek yeni bir uygulama haline gelmiş durumda. Hükümetin bu anlamda attığı adımlar tehlikeli meslekler yapan kişilerin bu belgelere sahip olmasını gerektiriyor. Mesleki ve teknik eğitim okullarından ve de üniversitelerin mesleki ve teknik eğitim bölümlerinden mezun olanların mesleki yeterlilik belgesi almalarına gerek bulunmuyor. Kısacası; mesleğini yaparak öğrenmiş olan kişilerin bu belgeleri alması şart. Bu anlamda tahsil görmemiş kişilerin özellikle iş güvenliği ve tedbirleri konusunda daha fazla bilinç kazanması amaçlanıyor.

 

İşverenlerin bu konuda hassasiyet göstermemesi ve belge sahibi olanları çalıştırması durumunda tek bir çalışan için 500 TL idari para cezası ile karşılaşacağını belirtmek isteriz.

 

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*