PERİYODİK KONTROLER

PERİYODİK KONTROLER

İş yerlerinde insan sağlığını korumak ve iş kazalarının önüne geçmek için gerekli güvenlik önlemlerinin alınması, kullanılan cihaz ve gereçlerin bu kapsamda periyodik olarak kontrollerinin yapılması gerekmektedir. Basınçlı kapların ve kazanların periyodik kontrole, toz, gürültü, aydınlatma, topraklama gibi gerekli ortam ölçümlerine tabi tutulmalıdır. ortam ölçümleri periyodik kontroller tüzük ve yönetmeliklerle belirlenmiş sürelere göre yapılır.

                Bu ölçümler alanında uzman ve farklı birimlerde A,B,C sınıfı İş güvenlik elemanları, İş yeri hekimleri, sağlık personelleri ile geniş bir kadroya sahip İş güvenliği danışmanlık şirketleri yasal mevzuatlar doğrultusunda ve yeterlilik belgesine sahip kuruluşlar tarafından yapılmalıdır. Bu kapsamda Basınçlı Kap Periyodik kontrolleri; Kalorifer kazanı, Sıcak su kazanı, Buhar kazanı, Kızgın yağ kazanı, hava tankı, genleşme tankı, otoklav, kumaş boyama kazanı, çorba kazanı LPG tankı gibi periyodik kontrol yapılmaktadır. Buna ek olarak vinç, forklift, transpalet, mobil vinç, yük asansörü, araç kaldırma lifti, yük asansörleri, cephe asansörleri, manlift, sepetli platformlar da periyodik kontrolleri yapılan gereçlerdir. İş Güvenliği kapsamında; İşyerinde gürültü ölçümü, lift ve toz ölçümü, aydınlatma, nem, ısı, organik buhar, gaz buhar ölçümleri yapılır. Personelde bazı kişisel ölçümlere tabi tutulur. Örnek; Kişisel gürültü, toz ve lift, titreşim ölçümleri.

Yine iş güvenliğini tehdit eden ve yangınlara sebebiyet verebilen elektrikli sistemlerin ölçümleri de yapılmalıdır. Bunlar; Elektrik tesisatı, elektrik panoları, makinelerin, jeneratörlerin, paratonerlerin topraklama ölçümü ayrıca aydınlık şiddeti ölçümü, katotik koruma ölçümü, harmonik ölçüm, termal konfor, termal kamera, elektrikli ev aletleri ve taşınabilir cihaz testleri de İş güvenliği danışmanlık şirketleri tarafından yapılmaktadır. Çevresel ölçümler olarak Baca gazı analizleri; Bacagazı yanma verimliliği, Bacagazı sıcaklık ölçümleri, Bacagazı nem ölçümü, Bacagazı debisinin tespiti, Baca yüksekliğinin hesaplanması. Çevresel gürültü ölçümü; Akustik gürültü ölçümü, Gürültü haritasının oluşturulması, Hava kalitesi ölçümü; Uçucu organik bileşenler ölçümleri, tesis çevresinde kısa ve uzun dönemli ölçümler, hava kalitesi haritası, havaya çöken toz ve toplam toz ölçümleri gibi İş güvenliğini üst düzeyde tutmak için daha birçok periyodik kontrol, test ve ölçümler işinde uzmanlaşmış tecrübeli personeller tarafından yapılmaktadır.

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*