UKRAYNADA ÜNİVERSİTE OKUMAK

UKRAYNADA ÜNİVERSİTE OKUMAK

Üniversite eğitimi günümüzün en önemli kriterlerinden biridir. Son yıllarda Ukrayna’da okumak ise eğitim alanında çok önemli bir fırsat olmuştur. Avrupa ve Türkiye ‘de de verilen eğitimin kalitesi göz önüne alınarak diplomalarına denklik verilen Ukrayna üniversiteleri LYS sınavını kazanamayanların ve özellikle gençlerin yüzünü güldürmüştür. Sovyetler Birliği döneminde en profesyonel akademik kadrolara sahip olan Ukrayna üniversiteleri şimdi de geçmişine kattığı artılarla gelişimine devam etmektedir. Kiev Politeknik, Taras Schevchenko, Ulusal Havacılık ve Uzay Üniversitesi gibi buluşları, eğitim kaliteleri ve tanınırlığı ile ün yapmış üniversiteler dünya çapında milyonlarca genci bünyesinde toplamaktadır.

Bu kadar ünlü ve dünyanın hemen hemen her noktasında diplomalarına denklik verilen bu üniversiteler ekonomik bakımdan çok yüksek maliyet getirir’ düşüncesi ise sadece bir efsaneden ibarettir. Ukraynada Eğitim Türkiye şartlarında üniversite eğitimi için göze alınması gereken harcamalar düşünüldüğü zaman kesinlikle daha ekonomiktir.

Türkiye şartlarında birçok ailenin karşılayabileceği minimum bir maliyet getiren eğitim, en uzman kadrolarla ve sınavsız stressiz maksimum düzeyde bir eğitim vermektedir ve bu kaçırılmayacak bir fırsattır. Ukraynada üniversite Eğitimi için ifade ettiğimiz gibi sınav kazanmak gerekmiyor, ilk yıl alacağınız hazırlıktan sonra hayalinizdeki bölümü okuyabilir ve Avrupa’nın imzaladığı üniversiteler arası tanınma, öğrenci değişimi ve işbirliğini mümkün kılan Bologna anlaşmasını Türkiye de imzaladığı için kolaylıkla YÖK ten diplomanız için denklik alabilirsiniz. Bu arada eğitiminizi tercihinize bağlı olarak Ukraynaca ya da İngilizce olarak alabilir böylece bir taşla iki değil belki on kuş vurabilirsiniz. Sadece İngilizce öğrenmek için bile maddi ve manevi olarak çaba, kapital enerji sarf etmeniz gerekirken üzerine bir de istediğiniz, hayalini kurduğunuz bölümü en ekonomik ve dünya çapında tanınmış akademik kariyer yapmış kadrosu ile eğitim almanın ayrıcalığını yaşamak sizin de hakkınız…

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*