WPA Nedir? WPA Şifreleme ve WPA Şifre Kırma

WPA Nedir? WPA Şifreleme ve WPA Şifre Kırma

WPA (Wi-Fi Protected Access), yani kablosuz bağlantı korumalı erişim, kablosuz ağlardaki verileri 802.11i standardında taşırken şifreleme ve korumaya yardımcı olan bir protokoldür. İlk çıkış yaptığı dönem içerisinde oldukça başarılı bir protokol kabul edilen WPA kısa süre sonra barındırdığı olası güvenlik açıkları nedeniyle güncellenmiş ve 2004 Yılında WPA2 (Wi-Fi Protected Access II) olarak çıkış yapmıştır.

2006 Yılından sonraysa artık Wi-Fi olarak çıkış yapacak olan tüm modemlerin ve ağ düzeneklerinin mutlaka WPA2 sertifikasına sahip olması gerektiği şartı konulmuştur. Bugünkü kullandığımız modemlerin neredeyse tamamı varsayılan olarak WPA2 veya WEP şifreleme standardı kullanmakta veya modem arayüzü içerisinde mutlaka WPA2 şifreleme standardını içermektedir.  2006 Yılından önce çıkış yapan modem sürümlerindeyse WPA2 şifreleme standardı yer almayabilir veya üreticiler sonradan sundukları güncellemelerle eski modemlere de bu standardı kazandırabilmektedir.

WPA Şifreleme ve WPA Şifre Kırma

Her ne kadar ufak ve zararsız bir işlem gibi görünüyor olsa dahi bir WPA şifresini kırarak farklı bir ağa izinsiz giriş yapmak bilişim suçları içerisinde yer alır ve bir eve izinsiz girmekle neredeyse aynı sayılır. WPA standardı üzerinde yer alan bazı açıklar kullanılarak WPA şifrelerinin kırılması uzun sürse de güçlüdür. Fakat günümüzde artık hem WPA şifreleme metodunu kullanan kişi sayısı oldukça azdır hem de şifre kırma işlemi önerilmemektedir.

Şayet modeminizin şifresini unuttuysanız, modem arayüzüne giriş yaparak şifrenizi görüp değiştirebilir veya modeminizi fabrika ayarlarına geri döndürerek şifresinin sıfırlanmasını sağlayabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*