Xenix Nedir? Xenix İşletim Sistemi ve Xenix İndir

Xenix Nedir? Xenix İşletim Sistemi ve Xenix İndir

Xenix, Microsoft’un lisans sahibi olduğu ve Xenix adını vererek oluşturmuş olduğu bir işletim sistemiydi. 1970’lerin sonunda tanınmaya başlanan Xenix daha sonradan Microsoft kanadından çıkartılarak SCO’ya devredilmiştir.

Xenix İşletim Sistemi

Unix türevi bir işletim sistemi olan Xenix, ilk defa Microsoft’un ellerine hayat bulmuştur. Microsoft’un geliştirerek ortaya çıkarttığı temel koddan ibaret bu işletim sistemi hiçbir zaman için doğrudan son kullanıcılara satılmamış, işletim sisteminin genel alıcı kitleri dönemin popüler OEM’leri olan Intel, Tandy, Altos ve SCO gibi şirketler olmuştur.

Bu OEM’ler işletim sistemlerini Microsoft’dan satın aldıktan sonra üzerinde çeşitli kişiselleştirme çalışmaları gerçekleştirmiş ve müşterilerine sunmuştur. Son aşamada yani 1987 yılı içerisinde Microsoft Xenix’in sahipliğini SCO’ya devretmiştir. SCO ise Xenix’i daha sonradan SCO UNIX olarak adlanırmıştır.

Xenix İndir

Xenix’in oldukça eski bir işletim sistemi olması nedeniyle günümüzde bu işletim sistemine ulaşmak ne yazık ki mümkün değil. Xenix’in doğrudan son kullanıcılara ulaştırılmıyor olmasında da işletim sisteminin bulunamayışının büyük payı var. Yine de dilerseniz SCO UNIX’i (yeni adıyla SCO Open Desktop) indirerek bilgisayarınızda kullanabilirsiniz

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*